Ayşe KEŞİR

Ayşe KEŞİR

Ayşe KEŞİR Kimdir? Ayşe Keşir 26 Aralık 1967 Düzce'de doğdu.Türk siyasetçi ve Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) milletvekili. Haziran 2015, Kasım 2015, 2018 ve 2023 Türkiye genel seçimlerinde AK Parti Düzce milletvekili olarak meclise giren Keşir, politikaya girmeden önce çeşitli sivil toplum kuruluşlarında yoksulluk, aile, kadın, gençler ve Türk Cumhuriyetleri üzerine çalışmalarda bulunmuştur.

Erken yaşamı ve kariyeri:
Ayşe Keşir, 26 Aralık 1967 tarihinde Bilal Bey ve Emine Hanım'ın çocuğu olarak Düzce'de doğdu. İlk öğrenimini Büyük Reşitpaşa İlkokulunda, orta öğrenimini Zeytinburnu İmam Hatip Lisesinde tamamlamasının ardından 1989 yılında İstanbul Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Bölümünden mezun oldu.Yüksek lisansını Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Sosyal Politikalar Anabilim Dalında yaptı.

1985 yılından itibaren çeşitli sivil toplum kuruluşları bünyesinde sosyal politikaların geliştirilmesi, ailenin güçlendirilmesi, engelliler, kadınlar, yaşlılar, çocuklar, gençler ile yoksulluk eğitimi, sağlık istihdam alanlarında çalışmalar yaptı. Çeşitli gazete, dergi ve internet sitelerinde; toplum okumaları üzerine makaleleri ve köşe yazıları yayınlandı. Uzun yıllar özel televizyon kanallarında metin yazarlığı ve programcılık yaptı. Orta düzeyde Arapça, İngilizce ve Osmanlı Türkçesi bilen Keşir, Feridun Keşir ile evli ve üç çocuk annesidir.

Siyasi kariyeri:
Keşir, 2001 yılında Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) İstanbul İl Kadın Kolları Kurucu Yönetim Kurulu üyesi oldu. 2002 Türkiye genel seçimlerinde İstanbul 3. Bölge SKM Basın Araştırma ve Anket Birim sorumlusu olarak çalıştı. 8 Mayıs 2005 tarihinde Birinci Olağan Kongre'den sonra MKYK ve Genel Merkez Kadın Kolları Sosyal İşler Başkanlığı görevine getirildi. 2009 Türkiye yerel seçimlerinde Ankara, Altındağ'dan Meclis üyesi seçildi ve aynı zamanda Büyükşehir Meclis üyesi oldu. Gönül Elçileri Projesi, Otizm Eylem Planı, Aile Olmak Projesi gibi pek çok proje ve eylem planının planlama, uygulama çalışmalarını yürüttü.

Milletvekilliği
Keşir hiçbir partinin tek başına iktidar olmak için gereken sandalye sayısına ulaşamadığı Haziran 2015 Türkiye genel seçimlerinde AK Parti Düzce milletvekili olarak meclise girdi. Kasım 2015 Türkiye genel seçimlerinde tekrar AK Parti Düzce milletvekili olarak meclise girdi. AK Parti Tanıtım ve Medya Başkan Yardımcılığı görevini yürüten Keşir, Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Üyesi, Aile Bütünlüğünün Korunması Araştırma Komisyonu başkanı, Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi olarak görev yaptı.[1] 2018 ve 2023 Türkiye genel seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partisinden tekrar Düzce olarak milletvekili seçildi. 8 Mart 2021'de yapılan AK Partinin 6. Olağan Kadın Kolları Kongresi'nde Genel Merkez Kadın Kolları başkanı olarak seçildi.

Okuyucu Yorumları (0)
Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.