Mecnun Yüksel
Köşe Yazarı
Mecnun Yüksel
 

Boşanma sorununa çözüm önerisi

Ülkemizde evlenmek 5 dakikanızı , boşanma ise yıllarınızı alabilir.   Mahkeme koridorları yılları heba olan insanlarla dolu.  Evlilik denen kutsal kurum menfaat merkezi haline gelerek kazanç yöntemi haline dönüşebiliyor.  Böylesine toplumsal yönü ağır basan bir konuda devlete  büyük sorumluluklar düşüyor.  Şöyle ki ;  Evliliğinde 1 yılı doldurmuş iki birey anlaşmalı şekilde çok kısa bir süre içerisinde boşanabilir. Ancak evlilikten sonra edinilmiş mallarda , ödenecek tazminatta , ziynet eşyası iadelerinde ve velayet konularında anlaşamayan bireyler  BOŞANMA için uzunca bir süre beklemek zorundalar.  Bu süre bazı dosyalarda 10 yılı bile aşabiliyor. Düşünsenize iki tarafta boşanma istiyor ancak maddi konularda anlaşamadıkları için 2020 de açılan dava 2030 da bitecek.  İki tarafın da boşanma istediği bir dosya da böylesine bir bekleme süresi izahtan ve mantıktan uzaktır.  Böylesine toplumsal yönü ağır basan bir konuda yapılması gereken şey nettir.  Öncelikle iki tarafta boşanma istiyorsa boşanma hızlı bir şekilde gerçekleşmelidir. Tabi bunu yaparken iki konu unutulmamalıdır.  Birincisi velayete tabi çocuk varsa kimde kalacağı tayin edilmeli , çocuk ile görüşme günleri belirlenmeli. İkincisi boşanma davasının başında yaklaşık ispatla ağır kusur kimdeyse ve karşı taraf  ekonomik olarak zor duruma düşüyorsa makul miktarda nafakaya hükmedilmeli. Bunun haricinde bir konu için boşanma kararı uzunca yıllar bekletilmemeli. Aksi halde boşanma davası devam ederken sadakat yükümlülüğü olan eşlerin birbirlerini aldatmaları , eşlerin birbirlerini sürekli takipte olmaları  , ekonomik yıkımlar  ve bunun gibi yüzlerce sorun.  Evlenirken 5 dakika da beyaz sayfa açılmasına müsaade ediliyorsa boşanırken de yaşama hakkına saygı duyularak eşlere bu imkan hızlı bir şekilde tanınmalı.  İnsanların bir birey olduğunu unutmadan onurlu bir yaşamı kutsal sayarak insanları içinden çıkılması zor sistemlere kurban etmemeliyiz.   
Ekleme Tarihi: 09 Temmuz 2023 - Pazar
Mecnun Yüksel

Boşanma sorununa çözüm önerisi

Ülkemizde evlenmek 5 dakikanızı , boşanma ise yıllarınızı alabilir.  

Mahkeme koridorları yılları heba olan insanlarla dolu. 

Evlilik denen kutsal kurum menfaat merkezi haline gelerek kazanç yöntemi haline dönüşebiliyor. 

Böylesine toplumsal yönü ağır basan bir konuda devlete  büyük sorumluluklar düşüyor. 

Şöyle ki ; 

Evliliğinde 1 yılı doldurmuş iki birey anlaşmalı şekilde çok kısa bir süre içerisinde boşanabilir. Ancak evlilikten sonra edinilmiş mallarda , ödenecek tazminatta , ziynet eşyası iadelerinde ve velayet konularında anlaşamayan bireyler  BOŞANMA için uzunca bir süre beklemek zorundalar. 

Bu süre bazı dosyalarda 10 yılı bile aşabiliyor. Düşünsenize iki tarafta boşanma istiyor ancak maddi konularda anlaşamadıkları için 2020 de açılan dava 2030 da bitecek. 

İki tarafın da boşanma istediği bir dosya da böylesine bir bekleme süresi izahtan ve mantıktan uzaktır. 

Böylesine toplumsal yönü ağır basan bir konuda yapılması gereken şey nettir. 

Öncelikle iki tarafta boşanma istiyorsa boşanma hızlı bir şekilde gerçekleşmelidir. Tabi bunu yaparken iki konu unutulmamalıdır. 

Birincisi velayete tabi çocuk varsa kimde kalacağı tayin edilmeli , çocuk ile görüşme günleri belirlenmeli. İkincisi boşanma davasının başında yaklaşık ispatla ağır kusur kimdeyse ve karşı taraf  ekonomik olarak zor duruma düşüyorsa makul miktarda nafakaya hükmedilmeli.

Bunun haricinde bir konu için boşanma kararı uzunca yıllar bekletilmemeli. Aksi halde boşanma davası devam ederken sadakat yükümlülüğü olan eşlerin birbirlerini aldatmaları , eşlerin birbirlerini sürekli takipte olmaları  , ekonomik yıkımlar  ve bunun gibi yüzlerce sorun. 

Evlenirken 5 dakika da beyaz sayfa açılmasına müsaade ediliyorsa boşanırken de yaşama hakkına saygı duyularak eşlere bu imkan hızlı bir şekilde tanınmalı. 

İnsanların bir birey olduğunu unutmadan onurlu bir yaşamı kutsal sayarak insanları içinden çıkılması zor sistemlere kurban etmemeliyiz. 

 

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve duzcehurhaber.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.