Ebubekir Aygün
Köşe Yazarı
Ebubekir Aygün
 

DÜZENLEME

Türkiye genelinde son 2 yılda oluşan enflasyonist ortam nedeniyle her ürün ve hizmette olduğu gibi kira bedellerin artışı da dudak uçuklatmaktadır. Bunun sebebi olarak hükümet yetkilileri tarafından pandemi, deprem, dünya çapında yaşanan ekonomik kriz gösterilmektedir. Bunların kira bedellerine cüzi miktarda etkisi olsa bile Türkiye’deki enflasyonist ortamın asıl nedeni kötü ekonomik yönetim modelidir. Nitekim hükümette bunu açık açık ikrar etmese de ekonomi yönetimindeki tüm alışkanlıkları değiştirerek örtülü olarak bu durumu ikrar etmiştir. Bu ekonomik buhranın kira bedelleri noktasındaki sonuçlarının önüne geçilmesi için geçici düzenleme yapılarak konut kira sözleşmelerinde artış oranı yüzde 25 ile sınırlandırılmıştır. Ancak bu geçici düzenlemeye uyan ev sahibi sayısı bir elin parmaklarını aşmamaktadır. Ev sahipleri bu düzenlemeye karşı hayat pahalılığını gerekçe gösterirken kiracı ise de gelirinin o kadar artmadığını ve yüzde 25 oranındaki artışı bile karşılayamadığını söylüyor. Kaldı ki bu düzenleme hali hazırda konutta kiracı olarak oturan kişiler için geçerlidir. Yeni konut kiraya verecek ev sahipleri bir sonraki sene sadece yüzde 25 oranında zam yapılacağını bildiği için konutun normal değerinin çok çok üstünde kira bedelleri istemekte ve bu durum kira piyasasının allak bulmak olmasına neden olmaktadır. Kiraya veren enflasyonist ortamda gelirini korumaya çalışırken kira piyasasını ve rayiç kira bedellerini yükseltmektedir. Komşusunun daireyi kendi aldığı kiranın 3 katına kiraladığını gören diğer ev sahibi ise eski kiracısına “ Yan dairedeki ev şu kadara kiralandı. Senin kiran çok düşük kaldı. Her ne kadar devlet yüzde 25 oranında arttır dese de buna uymamız mümkün değil. Hali hazırda her şeyin fiyatına zam geldi. Senin de kira bedelin şu olsun” diyerek kiracıyı zorlamakta ve kiracının bu durumu kabul etmemesi halinde her türlü psikolojik baskıyı yapmakta, bu durumun etki etmemesi halinde ise  olay fiziki saldırılara varmaktadır. Bu psikolojik baskılardan yılan kiracılar ise ağız tadı ile evde oturmak için ya ev sahibinin belirlediği kira bedelini kabul etmekte, ya ev sahibini karşısına alarak fiziki saldırılara varan davranışları göze almaktadır. Görüldüğü gibi konut kira sözleşmelerinde yüzde 25’lik düzenleme kiracı ve ev sahibi arasındaki sorunu çözmek bir yana sorunu daha da derinleştirmiştir. Hükümet bu düzenleme ile kendisinin yaratmış olduğu ekonomik krizin sonuçlarını vatandaşların daha az hissetmesi için çabalamış ise de bunun vatandaşa yansıması yine içler acısı olmuştur. Şimdi de yeni bir düzenleme yaparak bölgelere göre rayiç kira bedelleri belirlenmesi amaçlanmaktadır. Ancak bu düzenlemenin de kira bedellerinin azalması noktasında yeterli olmayacağı açıktır. Asıl yapılması gereken kira bedellerinin artmasına neden olan kötü ekonomik yönetimin düzeltilerek enflasyonist ortamdan bir an önce uzaklaşılmasıdır. Aksi takdirde yapılacak hiçbir düzenleme bu durumu düzeltmeyecektir.
Ekleme Tarihi: 25 Ağustos 2023 - Cuma
Ebubekir Aygün

DÜZENLEME

Türkiye genelinde son 2 yılda oluşan enflasyonist ortam nedeniyle her ürün ve hizmette olduğu gibi kira bedellerin artışı da dudak uçuklatmaktadır. Bunun sebebi olarak hükümet yetkilileri tarafından pandemi, deprem, dünya çapında yaşanan ekonomik kriz gösterilmektedir. Bunların kira bedellerine cüzi miktarda etkisi olsa bile Türkiye’deki enflasyonist ortamın asıl nedeni kötü ekonomik yönetim modelidir. Nitekim hükümette bunu açık açık ikrar etmese de ekonomi yönetimindeki tüm alışkanlıkları değiştirerek örtülü olarak bu durumu ikrar etmiştir. Bu ekonomik buhranın kira bedelleri noktasındaki sonuçlarının önüne geçilmesi için geçici düzenleme yapılarak konut kira sözleşmelerinde artış oranı yüzde 25 ile sınırlandırılmıştır. Ancak bu geçici düzenlemeye uyan ev sahibi sayısı bir elin parmaklarını aşmamaktadır.

Ev sahipleri bu düzenlemeye karşı hayat pahalılığını gerekçe gösterirken kiracı ise de gelirinin o kadar artmadığını ve yüzde 25 oranındaki artışı bile karşılayamadığını söylüyor. Kaldı ki bu düzenleme hali hazırda konutta kiracı olarak oturan kişiler için geçerlidir. Yeni konut kiraya verecek ev sahipleri bir sonraki sene sadece yüzde 25 oranında zam yapılacağını bildiği için konutun normal değerinin çok çok üstünde kira bedelleri istemekte ve bu durum kira piyasasının allak bulmak olmasına neden olmaktadır. Kiraya veren enflasyonist ortamda gelirini korumaya çalışırken kira piyasasını ve rayiç kira bedellerini yükseltmektedir. Komşusunun daireyi kendi aldığı kiranın 3 katına kiraladığını gören diğer ev sahibi ise eski kiracısına “ Yan dairedeki ev şu kadara kiralandı. Senin kiran çok düşük kaldı. Her ne kadar devlet yüzde 25 oranında arttır dese de buna uymamız mümkün değil. Hali hazırda her şeyin fiyatına zam geldi. Senin de kira bedelin şu olsun” diyerek kiracıyı zorlamakta ve kiracının bu durumu kabul etmemesi halinde her türlü psikolojik baskıyı yapmakta, bu durumun etki etmemesi halinde ise  olay fiziki saldırılara varmaktadır. Bu psikolojik baskılardan yılan kiracılar ise ağız tadı ile evde oturmak için ya ev sahibinin belirlediği kira bedelini kabul etmekte, ya ev sahibini karşısına alarak fiziki saldırılara varan davranışları göze almaktadır.

Görüldüğü gibi konut kira sözleşmelerinde yüzde 25’lik düzenleme kiracı ve ev sahibi arasındaki sorunu çözmek bir yana sorunu daha da derinleştirmiştir. Hükümet bu düzenleme ile kendisinin yaratmış olduğu ekonomik krizin sonuçlarını vatandaşların daha az hissetmesi için çabalamış ise de bunun vatandaşa yansıması yine içler acısı olmuştur. Şimdi de yeni bir düzenleme yaparak bölgelere göre rayiç kira bedelleri belirlenmesi amaçlanmaktadır. Ancak bu düzenlemenin de kira bedellerinin azalması noktasında yeterli olmayacağı açıktır. Asıl yapılması gereken kira bedellerinin artmasına neden olan kötü ekonomik yönetimin düzeltilerek enflasyonist ortamdan bir an önce uzaklaşılmasıdır. Aksi takdirde yapılacak hiçbir düzenleme bu durumu düzeltmeyecektir.

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve duzcehurhaber.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.