İranlı akademisyenler bilgi ve deneyimlerini anlattı

Çevre (İHA) - İhlas Haber Ajansı | 30.08.2023 - 12:04, Güncelleme: 30.08.2023 - 12:05
 

İranlı akademisyenler bilgi ve deneyimlerini anlattı

Düzce Üniversitesi Süs ve Tıbbi Bitkiler Üretim Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin düzenlediği Bağ, Bahçe, Çiçek Konferanslarının 4.’sünde İranlı akademisyenler deneyimlerini paylaştı.
Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi Toplantı Salonu’nda düzenlenen konferansta; Süs ve Tıbbi Bitkiler Üretim Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Necmi Aksoy, Orman Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Engin Eroğlu, öğretim elemanları ve öğrenciler katılım gösterdi.Düzce'nin değişik yerlerinde bulunan kültür armut tipi ırklarının üretim teknikleri ve genetik çeşitlilikleri üzerine ön proje çalışmaları ve botanik bahçemizde üretim teknikleri üzerine ortak çalışma yapmak amacıyla Düzce Üniversitesinde bir süredir çalışmalarını yürüten; İran Shahid Bahonar Kerman Üniversitesi Bitkisel Üretim Araştırma ve Teknoloji Enstitüsü Assistant Prof. Dr. Azam Nikbakht-Dehkordi ve İran Şirvan Bojnord Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Bahçe Bitkileri ve Peyzaj Mühendisliği Bölümü Assistant Prof. Dr. Sajede Karimpour sunum gerçekleştirdi.Assistant Prof. Dr. Sajede Karimpour yaptığı sunumda İran'daki armut ve elma ticari bahçeleri hakkında bazı bilgiler vererek, sertifikalı fidan üretmek için ulusal bir programın nasıl gerçekleştirilebileceğini açıkladı. Sertifikalı fidanların değiştirilmesinin ticari meyve bahçelerinin kalitesini ve miktarını nasıl artırabileceğini gösteren Assistant Prof. Dr. Karimpour, İran ve İspanya'da In vitro tekniklerle elma, armut ve kayısı çeşitlerinin temel öncesi stoklarının üretilmesine yönelik projelerinin sonuçlarını sundu.Assistant Prof. Dr. Azam Nikbakht-Dehkordi ise sunumunda; aşılamanın bitki ıslahı programlarındaki dönüştürücü potansiyeline, viral direncin artırılması ve gen ifadesinin modüle edilmesindeki rolüne değindi. Kerman Shahid Bahonar Üniversitesi RTIPP'de moleküler genetik alanında uzmanlaşmış bir akademisyen olarak aşılama teknikleri ile bunların bitki sağlığı ve performansı üzerindeki etkileri arasındaki ilgi çekici etkileşimi katılımcılarla paylaştı. Aşılamanın bitkilerin viral enfeksiyonlara direnme ve gen ifade modellerini etkileme becerilerini nasıl destekleyebileceğini araştıran bu konferansta Assistant Prof. Dr. Azam Nikbakht-Dehkordi, sürdürülebilir tarımı ve mahsul geliştirmeyi ilerletmek için umut verici yenilikçi stratejileri vurguladı.Program Sonunda Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Engin Eroğlu ve Süs ve Tıbbi Bitkiler Üretim Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Necmi Aksoy misafir konuşmacılara yaptıkları başarılı çalışma ve sunumları için teşekkür belgesi ve hediye takdiminde bulundu.
Düzce Üniversitesi Süs ve Tıbbi Bitkiler Üretim Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin düzenlediği Bağ, Bahçe, Çiçek Konferanslarının 4.’sünde İranlı akademisyenler deneyimlerini paylaştı.

Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi Toplantı Salonu’nda düzenlenen konferansta; Süs ve Tıbbi Bitkiler Üretim Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Necmi Aksoy, Orman Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Engin Eroğlu, öğretim elemanları ve öğrenciler katılım gösterdi.Düzce'nin değişik yerlerinde bulunan kültür armut tipi ırklarının üretim teknikleri ve genetik çeşitlilikleri üzerine ön proje çalışmaları ve botanik bahçemizde üretim teknikleri üzerine ortak çalışma yapmak amacıyla Düzce Üniversitesinde bir süredir çalışmalarını yürüten; İran Shahid Bahonar Kerman Üniversitesi Bitkisel Üretim Araştırma ve Teknoloji Enstitüsü Assistant Prof. Dr. Azam Nikbakht-Dehkordi ve İran Şirvan Bojnord Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Bahçe Bitkileri ve Peyzaj Mühendisliği Bölümü Assistant Prof. Dr. Sajede Karimpour sunum gerçekleştirdi.Assistant Prof. Dr. Sajede Karimpour yaptığı sunumda İran'daki armut ve elma ticari bahçeleri hakkında bazı bilgiler vererek, sertifikalı fidan üretmek için ulusal bir programın nasıl gerçekleştirilebileceğini açıkladı. Sertifikalı fidanların değiştirilmesinin ticari mey ve bahçelerinin kalitesini ve miktarını nasıl artırabileceğini gösteren Assistant Prof. Dr. Karimpour, İran ve İspanya'da In vitro tekniklerle elma, armut ve kayısı çeşitlerinin temel öncesi stoklarının üretilmesine yönelik projelerinin sonuçlarını sundu.Assistant Prof. Dr. Azam Nikbakht-Dehkordi ise sunumunda; aşılamanın bitki ıslahı programlarındaki dönüştürücü potansiyeline, viral direncin artırılması ve gen ifadesinin modüle edilmesindeki rolüne değindi. Kerman Shahid Bahonar Üniversitesi RTIPP'de moleküler genetik alanında uzmanlaşmış bir akademisyen olarak aşılama teknikleri ile bunların bitki sağlığı ve performansı üzerindeki etkileri arasındaki ilgi çekici etkileşimi katılımcılarla paylaştı. Aşılamanın bitkilerin viral enfeksiyonlara direnme ve gen ifade modellerini etkileme becerilerini nasıl destekleyebileceğini araştıran bu konferansta Assistant Prof. Dr. Azam Nikbakht-Dehkordi, sürdürülebilir tarımı ve mahsul geliştirmeyi ilerletmek için umut verici yenilikçi stratejileri vurguladı.Program Sonunda Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Engin Eroğlu ve Süs ve Tıbbi Bitkiler Üretim Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Necmi Aksoy misafir konuşmacılara yaptıkları başarılı çalışma ve sunumları için teşekkür belgesi ve hediye takdiminde bulundu.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve duzcehurhaber.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.