Milyonlarca vatandaşı ilgilendiriyor! Kredi kartına taksitte yeni dönem

Ekonomi (HürHaber) - Hür Haber Merkezi | 26.10.2023 - 15:24, Güncelleme: 26.10.2023 - 15:24
 

Milyonlarca vatandaşı ilgilendiriyor! Kredi kartına taksitte yeni dönem

Enflasyonu artıran tüketim artışlarını önleyecek uygulamalar hayata geçiriliyor. Bu amaçla öncelikle kredi kartıyla alışverişte ve nakit çekiminde taksit sayısı için ilave önlem alınacak. İşte detaylarler aldı.
Türkiye ekonomisinin hedef ve politikalarının bulunduğu 2024 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı başlıklı Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı. Karar, kredi kartıyla yapılan alışverişlerde yeni taksit önlemini de içeriyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Strateji ve Bütçe Başkanlığınca hazırlanan ve gelecek yılı kapsayan programda, temel ekonomik büyüklükler ve hedefler belirlendi. Buna göre, büyüme için bu yıl gerçekleşme tahmini yüzde 4,4 olurken, ekonominin 2024'te de yüzde 4 büyüyeceği öngörüldü. Enflasyonun bu yıl sonunda yüzde 65 olacağı tahmin edilirken, gelecek yıl sonu hedefi yüzde 33 oldu. Cari işlemler açığının gayrisafi yurt içi hasılaya oranının 2024'te yüzde 3,1 olarak gerçekleşeceği tahmin edildi. Programa göre, işsizlik oranının yıl sonunda yüzde 10,1 olması beklenirken, gelecek yıl sonu hedefi yüzde 10,3 olarak kayıtlara geçti. İhracatın, 2023 sonunda 255 milyar dolar seviyesinde gerçekleşeceği, gelecek yıl 267 milyar dolara yükseleceği öngörüldü. İthalatın ise yıl sonunda 367 milyar dolar olacağı, 2024'te 372,8 milyar dolar seviyesinde gerçekleşeceği ve böylece dış ticaret açığının da gelecek yıl için 112 milyar dolar olarak gerçekleşeceği tahmin edildi. KREDİ KARTINA TAKSİTTE YENİ ÖNLEM Programa göre enflasyonu artıran tüketim artışlarını önleyecek uygulamalar hayata geçirilecek. Bu amaçla öncelikle kredi kartıyla alışverişte ve nakit çekiminde taksit sayısı için ilave önlem alınacak. AYÇİÇEK YAĞI FARK ÖDEMESİ RESMİ GAZETE'DE Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı'na göre; Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ illerinde üretim sezonu içerisinde yaşanan kuraklıkla birlikte aşırı sıcaklıklar nedeniyle oluşan verim kaybını karşılamak ve üretimin sürdürülebilirliğini sağlamak amacıyla bu yıla esas bir defaya mahsus olmak üzere diğer illerde ton başına 1000 TL olarak ödenecek olan fark ödemesi desteklemesi bu illerde 1500 TL olacak.
Enflasyonu artıran tüketim artışlarını önleyecek uygulamalar hayata geçiriliyor. Bu amaçla öncelikle kredi kartıyla alışverişte ve nakit çekiminde taksit sayısı için ilave önlem alınacak. İşte detaylarler aldı.

Türkiye ekonomisinin hedef ve politikalarının bulunduğu 2024 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı başlıklı Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı. Karar, kredi kartıyla yapılan alışverişlerde yeni taksit önlemini de içeriyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Strateji ve Bütçe Başkanlığınca hazırlanan ve gelecek yılı kapsayan programda, temel ekonomik büyüklükler ve hedefler belirlendi.


Buna göre, büyüme için bu yıl gerçekleşme tahmini yüzde 4,4 olurken, ekonominin 2024'te de yüzde 4 büyüyeceği öngörüldü.

Enflasyonun bu yıl sonunda yüzde 65 olacağı tahmin edilirken, gelecek yıl sonu hedefi yüzde 33 oldu.

Cari işlemler açığının gayrisafi yurt içi hasılaya oranının 2024'te yüzde 3,1 olarak gerçekleşeceği tahmin edildi.

Programa göre, işsizlik oranının yıl sonunda yüzde 10,1 olması beklenirken, gelecek yıl sonu hedefi yüzde 10,3 olarak kayıtlara geçti.


İhracatın, 2023 sonunda 255 milyar dolar seviyesinde gerçekleşeceği, gelecek yıl 267 milyar dolara yükseleceği öngörüldü.

İthalatın ise yıl sonunda 367 milyar dolar olacağı, 2024'te 372,8 milyar dolar seviyesinde gerçekleşeceği ve böylece dış ticaret açığının da gelecek yıl için 112 milyar dolar olarak gerçekleşeceği tahmin edildi.


KREDİ KARTINA TAKSİTTE YENİ ÖNLEM

Programa göre enflasyonu artıran tüketim artışlarını önleyecek uygulamalar hayata geçirilecek. Bu amaçla öncelikle kredi kartıyla alışverişte ve nakit çekiminde taksit sayısı için ilave önlem alınacak.

AYÇİÇEK YAĞI FARK ÖDEMESİ RESMİ GAZETE'DE

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı'na göre; Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ illerinde üretim sezonu içerisinde yaşanan kuraklıkla birlikte aşırı sıcaklıklar nedeniyle oluşan verim kaybını karşılamak ve üretimin sürdürülebilirliğini sağlamak amacıyla bu yıla esas bir defaya mahsus olmak üzere diğer illerde ton başına 1000 TL olarak ödenecek olan fark ödemesi desteklemesi bu illerde 1500 TL olacak.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve duzcehurhaber.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.