Kent Konseyi Kadın Meclisi Kadın cinayetleri kabul edilemez

Gündem (HürHaber) - Hür Haber Merkezi | 28.09.2023 - 12:21, Güncelleme: 28.09.2023 - 12:21
 

Kent Konseyi Kadın Meclisi Kadın cinayetleri kabul edilemez

Düzce’de geçtiğimiz günlerde Konuralp bölgesinde yaşanan kadın cinayetinin ardından Kent Konseyi Kadın Meclisi açıklama yaptı.
 Kadın cinayetlerini “kabul edilemez” olduğunu ifade eden Kadın Meclisi Başkanı Zeliha Altıntaş, “Vahşice işlenen cinayette dolayı Düzceli kadınlar olarak üzüntü ve utanç içinde olduklarını da ifade etti. Geçtiğimiz günlerde Konuralp bölgesinde Orhan Gazi Mahallesi’nde 68 yaşındaki zanlının 46 yaşındaki Özbekistan uyruklu kadın bıçaklanarak öldürülmesinin ardından Düzce kent Konseyi Kadın Meclisi bir açıklama yaptı. Kadın Meclisi Başkanı Zeliha Altıntaş’ın yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; “Şehrimizde yaşanan vahşi kadın cinayetlerini değerli basınımızdan üzüntü ve utanç içerisinde öğrenmiş bulunmaktayız. Bizler kadınların güçlenmesi, her alanda var olması, kendine ve kentine faydalı kadınlar olmasını misyonu ve vizyonu edinmiş ve bu uğurda azami gayret sarf etmiş Düzce'nin en fazla katılımcısı olan Kadın Platformu olan Düzce Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı, Yönetim Kurulu ve üyelerimiz olarak oldukça üzgünüz.”   “Kadına yönelik şiddet insanlığa yönelik şiddettir” “Bizler her alanda kadın iyi olsun, güçlü olsun, mutlu olsun, mutlu aileleri olsun mutlu çocukları olsun istiyoruz. Gerek kamusal alanda bunun için yapılan çalışmaların takibinde gerekse sosyal alanda uygulanmasında yapılan çalışmaların eşleşmesi ve sahada uygulanabilirliği in artması için bu görevi yürütüyoruz. Akıl almaz bir saldırıyla hayatı son bulan kadınların karşılaştığı vahşet, bilinçli eziyet ve yok oluş hikayeleri sadece kadına yönelik şiddet değildir. Bu insanlığa yönelik bir şiddettir.”   “Kadına yok olmak değil eğitim yakışır” Zeliha Altıntaş açıklamasının sonunda ise, “Kadın Hz Havva ile insanlığa ana, Hz. Hatice ile Peygamberimiz ile fikir teatisi yapabilecek kadar güçlüdür. Devlet işlerinde, kamuda, iş dünyasında evinde dünyanın nefes alanıdır. Kadına ölüm değil yaşamak yakışır. Kadına kefen değil gelinlik yakışır. Kadına yok olmak değil eğitim yakışır. Eline kitap, yoluna çiçekler yakışır. Bu cinayetler kadınlar güçlenerek yaşam alanları artsın, kimseye muhtaç olmasın, kendinin öz saygısını, çevresinin sevgisini ve saygısını kendilerine yol arkadaşı yaparak hayatta var olsun diye Kadınlar için aralıksız mücadele eden sadece bizlerin değil tüm insanlığın kanını dondurmuştur. Kadınların güven içinde yaşadığı bir dünyaya destek vermek için buradayız. Şiddet kurbanı her kadının hakkını aradığımız gibi davanın takipçisi olacağız. Faillerinin en ağır şekilde cezalandırılması, adaletin sağlanması için  sürecin sonuna kadar takipçisi olacağımızı belirtmek isteriz. Devletimizin adlî mercilerinin vicdanları teskin edecek bir karar alacağına inanıyoruz. Böylesi vahim olayların bir daha yaşanmaması, kadınların can güvenliğine kasteden ve toplum vicdanını derinden yaralayan her olayda, kadına yönelik şiddet faillerinin en hızlı, adil ve isabetli şekilde cezalandırılması için mücadeleye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.
Düzce’de geçtiğimiz günlerde Konuralp bölgesinde yaşanan kadın cinayetinin ardından Kent Konseyi Kadın Meclisi açıklama yaptı.

  Kadın cinayetlerini “ kabul edilemez” olduğunu ifade eden Kadın Meclisi Başkanı Zeliha Altıntaş, “Vahşice işlenen cinayette dolayı Düzceli kadınlar olarak üzüntü ve utanç içinde olduklarını da ifade etti.

Geçtiğimiz günlerde Konuralp bölgesinde Orhan Gazi Mahallesi’nde 68 yaşındaki zanlının 46 yaşındaki Özbekistan uyruklu kadın bıçaklanarak öldürülmesinin ardından Düzce kent Konseyi Kadın Meclisi bir açıklama yaptı. Kadın Meclisi Başkanı Zeliha Altıntaş’ın yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; “Şehrimizde yaşanan vahşi kadın cinayetlerini değerli basınımızdan üzüntü ve utanç içerisinde öğrenmiş bulunmaktayız. Bizler kadınların güçlenmesi, her alanda var olması, kendine ve kentine faydalı kadınlar olmasını misyonu ve vizyonu edinmiş ve bu uğurda azami gayret sarf etmiş Düzce'nin en fazla katılımcısı olan Kadın Platformu olan Düzce Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı, Yönetim Kurulu ve üyelerimiz olarak oldukça üzgünüz.”

  “Kadına yönelik şiddet insanlığa yönelik şiddettir”
“Bizler her alanda kadın iyi olsun, güçlü olsun, mutlu olsun, mutlu aileleri olsun mutlu çocukları olsun istiyoruz. Gerek kamusal alanda bunun için yapılan çalışmaların takibinde gerekse sosyal alanda uygulanmasında yapılan çalışmaların eşleşmesi ve sahada uygulanabilirliği in artması için bu görevi yürütüyoruz. Akıl almaz bir saldırıyla hayatı son bulan kadınların karşılaştığı vahşet, bilinçli eziyet ve yok oluş hikayeleri sadece kadına yönelik şiddet değildir. Bu insanlığa yönelik bir şiddettir.”

  “Kadına yok olmak değil eğitim yakışır”
Zeliha Altıntaş açıklamasının sonunda ise, “ Kadın Hz Havva ile insanlığa ana, Hz. Hatice ile Peygamberimiz ile fikir teatisi yapabilecek kadar güçlüdür. Devlet işlerinde, kamuda, iş dünyasında evinde dünyanın nefes alanıdır. Kadına ölüm değil yaşamak yakışır. Kadına kefen değil gelinlik yakışır. Kadına yok olmak değil eğitim yakışır. Eline kitap, yoluna çiçekler yakışır. Bu cinayetler kadınlar güçlenerek yaşam alanları artsın, kimseye muhtaç olmasın, kendinin öz saygısını, çevresinin sevgisini ve saygısını kendilerine yol arkadaşı yaparak hayatta var olsun diye Kadınlar için aralıksız mücadele eden sadece bizlerin değil tüm insanlığın kanını dondurmuştur. Kadınların güven içinde yaşadığı bir dünyaya destek vermek için buradayız. Şiddet kurbanı her kadının hakkını aradığımız gibi davanın takipçisi olacağız. Faillerinin en ağır şekilde cezalandırılması, adaletin sağlanması için  sürecin sonuna kadar takipçisi olacağımızı belirtmek isteriz. Devletimizin adlî mercilerinin vicdanları teskin edecek bir karar alacağına inanıyoruz. Böylesi vahim olayların bir daha yaşanmaması, kadınların can güvenliğine kasteden ve toplum vicdanını derinden yaralayan her olayda, kadına yönelik şiddet faillerinin en hızlı, adil ve isabetli şekilde cezalandırılması için mücadeleye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve duzcehurhaber.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.