Kadın ve çiftçilerin projelerini inceledi

Yaşam (İHA) - İhlas Haber Ajansı | 13.08.2023 - 20:07, Güncelleme: 13.08.2023 - 20:07
 

Kadın ve çiftçilerin projelerini inceledi

Düzce İl Özel İdaresi ile Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) ortaklığında yapılan Kadın Emeği Merkezi ve Konuralp pirinci üretimi kurutulması paketlenmesi projeleri yerinde incelendi.
Düzce İl Genel Sekreteri Mehmet Hayri Şen, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) Genel Sekreteri Mustafa Çöpoğlu ile birlikte idare ve MARKA ortaklığında yapılan Kadın Emeği Merkezi bebek kütüphanesi, asfalt plentinde yapımına başlanacak olan çeltik kurutma paketleme ve işleme tesisi alanında incelemelerde bulundular.   Projelerin bedeli 20 milyon TL Konuralp Pirinci Üretim Geliştirme Kompleksi; Konuralp pirincinin üretim ve pazarlama potansiyelinin geliştirilmesi için modern üretim tekniklerine geçilmesi ve teknolojik alt yapının oluşturulması hedeflenmiştir. Ayrıca doğru girdilerin kullanılması, tarımsal verimliliğin artırılması, çiftçi örgütlenmesinin geliştirilmesinin yanı sıra işleme tesisi ve pazar ağı kurularak Sürdürülebilir Çeltik Üretim ve Pazarlama Ekosistem Modeli geliştirilmesi de proje hedefleri arasında. Söz konusu projenin hayata geçirilmesi ile çeltik üreticilerinin en büyük eksikliği olan çeltik kurutma ve işleme tesisi kurulacak ve bu sayede çeltik tarımıyla uğraşan çiftçilerin gelir düzeyinin artırılması hedefleniyor. Konuralp Pirinci Üretiminde Tekno Tarım Uygulamaları Ve Sürdürebilir Üretim Modeli; Hedef 50 Dekar Projesi; Proje ile yeni nesil tarım çağında sürdürebilir çeltik üretiminin geliştirilmesi amacıyla geleneksel çeltik üretimi yapan 150 çiftçiye, tarım alanında öğrenim gören 160 öğrenciye ve 15-29 yaş arasında 8 bin 299 işsiz gence (kadın 3 bin 965, erkek 4 bin 334) yönelik Tekno Tarım Girişimcileri Programı hazırlayarak çeltik yetiştiriciliğinde sürdürebilir üretim-gelir modeli oluşturmak, tarımsal üretimdeki teknolojik gelişmeleri tanıtmak ve kapasite oluşturmak, girdi maliyetleri ve verimlilik odağında teknolojik çözümler sunmak, tarımsal atıkların ekonomik olarak değerlendirmesine katkı sunmak, yenilikçi uygulamaları yaygınlaştırmak, tarımsal teşvikleri tanıtmak, teknoloji entegrasyonuna katkı sunmak ve gençlerin farkındalıkların artırılmasıyla Düzce ilinde kırsal ekonomiyi canlandırmak.
Düzce İl Özel İdaresi ile Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) ortaklığında yapılan Kadın Emeği Merkezi ve Konuralp pirinci üretimi kurutulması paketlenmesi projeleri yerinde incelendi.

Düzce İl Genel Sekreteri Mehmet Hayri Şen, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) Genel Sekreteri Mustafa Çöpoğlu ile birlikte idare ve MARKA ortaklığında yapılan Kadın Emeği Merkezi bebek kütüphanesi, asfalt plentinde yapımına başlanacak olan çeltik kurutma paketleme ve işleme tesisi alanında incelemelerde bulundular.

 

Projelerin bedeli 20 milyon TL

Konuralp Pirinci Üretim Geliştirme Kompleksi; Konuralp pirincinin üretim ve pazarlama potansiyelinin geliştirilmesi için modern üretim tekniklerine geçilmesi ve teknolojik alt yapının oluşturulması hedeflenmiştir. Ayrıca doğru girdilerin kullanılması, tarımsal verimliliğin artırılması, çiftçi örgütlenmesinin geliştirilmesinin yanı sıra işleme tesisi ve pazar ağı kurularak Sürdürülebilir Çeltik Üretim ve Pazarlama Ekosistem Modeli geliştirilmesi de proje hedefleri arasında. Söz konusu projenin hayata geçirilmesi ile çeltik üreticilerinin en büyük eksikliği olan çeltik kurutma ve işleme tesisi kurulacak ve bu sayede çeltik tarımıyla uğraşan çiftçilerin gelir düzeyinin artırılması hedefleniyor.

Konuralp Pirinci Üretiminde Tekno Tarım Uygulamaları Ve Sürdürebilir Üretim Modeli; Hedef 50 Dekar Projesi; Proje ile yeni nesil tarım çağında sürdürebilir çeltik üretiminin geliştirilmesi amacıyla geleneksel çeltik üretimi yapan 150 çiftçiye, tarım alanında öğrenim gören 160 öğrenciye ve 15-29 yaş arasında 8 bin 299 işsiz gence (kadın 3 bin 965, erkek 4 bin 334) yönelik Tekno Tarım Girişimcileri Programı hazırlayarak çeltik yetiştiriciliğinde sürdürebilir üretim-gelir modeli oluşturmak, tarımsal üretimdeki teknolojik gelişmeleri tanıtmak ve kapasite oluşturmak, girdi maliyetleri ve verimlilik odağında teknolojik çözümler sunmak, tarımsal atıkların ekonomik olarak değerlendirmesine katkı sunmak, yenilikçi uygulamaları yaygınlaştırmak, tarımsal teşvikleri tanıtmak, teknoloji entegrasyonuna katkı sunmak ve gençlerin farkındalıkların artırılmasıyla Düzce ilinde kırsal ekonomiyi canlandırmak.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve duzcehurhaber.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.