**Google Otomatik Reklamları**
**Google Otomatik Reklamları**

Rekabet Kurulu harekete geçti! Maya karteli çökertildi

Ekonomi (HürHaber) - Hür Haber Merkezi | 26.08.2023 - 12:21, Güncelleme: 26.08.2023 - 12:21
 

Rekabet Kurulu harekete geçti! Maya karteli çökertildi

Rekabet Kurulu, fırıncıların şikayeti üzerine harekete geçti. Yaş maya pazarında faaliyet gösteren 16 teşebbüse 109.3 milyon TL para cezası kesildi. Firmaların müşteri paylaşımı ve fiyat anlaşmaları yoluyla fırıncıları mağdur ettikleri belirlendi.
Ekmekte dönen oyunları ortaya çıkaran Rekabet Kurulu, 'yaş maya' pazarında tespit edilen kartele ceza yağdırdı. Rekabet Kurulu, yaş maya üretim ve dağıtımında faaliyet gösteren 16 teşebbüse 109 milyon 298 bin lira idari para cezası uyguladı.Sabah'ta yer verilen habere göre, soruşturma sonucunda, biri maya üreticisi, 14'ü dağıtıcı olmak üzere 15 firmaya 35 milyon 446 bin lira idari para cezası uygulanırken, uzlaşma başvurusu yapan maya üreticisi Lesaffre Turquie Mayacılık Üretim ve Ticaret AŞ'ye kesilen 73.8 milyon TL cezayla toplam ceza tutarı 109 milyon 298 bin 154 lira oldu.Soruşturma tarafı diğer yaş maya üreticisi Pak Gıda Üretim ve Pazarlama AŞ hakkında ise idari para cezası uygulanmadı. Yaş maya dağıtımında faaliyet gösteren firmalar da soruşturma kapsamında yer aldı. FIRINCILAR ŞİKAYET ETTİ Sabah'ın haberine göre; Rekabet Kurulu Başkanı Birol Küle, ekmeğin, Türk kültürünün vazgeçilmez bir parçası olduğuna işaret ederek, bu ürünün temel girdilerinden birinin de yaş maya olduğunu bildirdi. Soruşturmanın 3 maya üreticisi ve 21 maya bayisi hakkında çok yoğun ve titiz bir çalışma sürecinin iki yıl sürdüğünü vurgulayan Küle, geçmişte de bu sektöre ilişkin soruşturmalar yürüttüklerini ve para cezası uyguladıklarını anımsattı. Özellikle fırıncı esnafının pazara yönelik şikâyetlerinin maalesef para cezası sonrası dönemde de devam ettiğini belirten Küle, "Tamamlanan soruşturmanın Türkiye için önemli sonuçları olacaktır. Maya piyasasında faaliyet gösteren bazı firmaların, yüksek kâr elde etme güdüsüyle, ekmeğin maliyetinde artışa sebep olacak rekabet aykırı davranışlarda bulundukları ortaya konulmuştur" dedi. KARTEL TESPİT EDİLDİ Küle, 14 maya bayisinin aralarında anlaşarak maya fiyatını belirledikleri ve maya piyasasını müşteri bazında paylaştıklarını, maya üretimi pazarında faaliyet gösteren iki teşebbüsün ise bu bayiler arasındaki fiyatı belirleme ve piyasayı paylaşma konusundaki anlaşmaların uygulanmasını ve kontrolünü sağladıklarının tespit edildiğini bildirerek, "Rekabet hukukunda kartel olarak tanımlanan bu yapı kurumumuzun dikkatli çalışmalarıyla açığa çıkarılmıştır" diye konuştu. Küle, soruşturmanın küçük üretici konumundaki fırıncıların temel ham maddesi olan mayaya ulaşmalarının engellenmemesi bakımından büyük önem taşıdığını belirterek, şunları kaydetti: "Soruşturmayla fırıncı esnafının ucuz ve kaliteli mayayı, istediği üreticiden almasının önündeki rekabete aykırı engeller kaldırılmıştır. Müşteri paylaşımı ve fiyat anlaşmaları yoluyla fırıncı esnafını mağdur eden bu kartele kurumumuzun titiz çalışmalarıyla son verilmiştir. Ekmeğimize göz koyanlara, halkın ekmeğiyle oynamaya kalkanlara asla izin vermedik, vermeyiz."
Rekabet Kurulu, fırıncıların şikayeti üzerine harekete geçti. Yaş maya pazarında faaliyet gösteren 16 teşebbüse 109.3 milyon TL para cezası kesildi. Firmaların müşteri paylaşımı ve fiyat anlaşmaları yoluyla fırıncıları mağdur ettikleri belirlendi.

Ekmekte dönen oyunları ortaya çıkaran Rekabet Kurulu, 'yaş maya' pazarında tespit edilen kartele ceza yağdırdı. Rekabet Kurulu, yaş maya üretim ve dağıtımında faaliyet gösteren 16 teşebbüse 109 milyon 298 bin lira idari para cezası uyguladı.Sabah'ta yer verilen habere göre, soruşturma sonucunda, biri maya üreticisi, 14'ü dağıtıcı olmak üzere 15 fir maya 35 milyon 446 bin lira idari para cezası uygulanırken, uzlaşma başvurusu yapan maya üreticisi Lesaffre Turquie Mayacılık Üretim ve Ticaret AŞ'ye kesilen 73.8 milyon TL cezayla toplam ceza tutarı 109 milyon 298 bin 154 lira oldu.Soruşturma tarafı diğer yaş maya üreticisi Pak Gıda Üretim ve Pazarlama AŞ hakkında ise idari para cezası uygulanmadı. Yaş maya dağıtımında faaliyet gösteren firmalar da soruşturma kapsamında yer aldı.

FIRINCILAR ŞİKAYET ETTİ

Sabah'ın haberine göre; Rekabet Kurulu Başkanı Birol Küle, ekmeğin, Türk kültürünün vazgeçilmez bir parçası olduğuna işaret ederek, bu ürünün temel girdilerinden birinin de yaş maya olduğunu bildirdi.

Soruşturmanın 3 maya üreticisi ve 21 maya bayisi hakkında çok yoğun ve titiz bir çalışma sürecinin iki yıl sürdüğünü vurgulayan Küle, geçmişte de bu sektöre ilişkin soruşturmalar yürüttüklerini ve para cezası uyguladıklarını anımsattı.

Özellikle fırıncı esnafının pazara yönelik şikâyetlerinin maalesef para cezası sonrası dönemde de devam ettiğini belirten Küle, "Tamamlanan soruşturmanın Türkiye için önemli sonuçları olacaktır. Maya piyasasında faaliyet gösteren bazı firmaların, yüksek kâr elde etme güdüsüyle, ekmeğin maliyetinde artışa sebep olacak rekabet aykırı davranışlarda bulundukları ortaya konulmuştur" dedi.

KARTEL TESPİT EDİLDİ

Küle, 14 maya bayisinin aralarında anlaşarak maya fiyatını belirledikleri ve maya piyasasını müşteri bazında paylaştıklarını, maya üretimi pazarında faaliyet gösteren iki teşebbüsün ise bu bayiler arasındaki fiyatı belirleme ve piyasayı paylaşma konusundaki anlaşmaların uygulanmasını ve kontrolünü sağladıklarının tespit edildiğini bildirerek, "Rekabet hukukunda kartel olarak tanımlanan bu yapı kurumumuzun dikkatli çalışmalarıyla açığa çıkarılmıştır" diye konuştu.

Küle, soruşturmanın küçük üretici konumundaki fırıncıların temel ham maddesi olan mayaya ulaşmalarının engellenmemesi bakımından büyük önem taşıdığını belirterek, şunları kaydetti: "Soruşturmayla fırıncı esnafının ucuz ve kaliteli mayayı, istediği üreticiden almasının önündeki rekabete aykırı engeller kaldırılmıştır. Müşteri paylaşımı ve fiyat anlaşmaları yoluyla fırıncı esnafını mağdur eden bu kartele kurumumuzun titiz çalışmalarıyla son verilmiştir. Ekmeğimize göz koyanlara, halkın ekmeğiyle oyna maya kalkanlara asla izin vermedik, vermeyiz."

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve duzcehurhaber.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.