Çiftlikte 5 ton süt üretiliyor

Ekonomi (İHA) - İhlas Haber Ajansı | 11.12.2023 - 14:51, Güncelleme: 11.12.2023 - 14:51
 

Çiftlikte 5 ton süt üretiliyor

Düzce’nin Çilimli ilçesinde kırsal kalkınma yatırımlarından faydalanan çiftlikte 5 ton süt üretiliyor. İşletme ari işletme olmasından dolayı çiğ sütü perakende olarak satabiliyor.
Düzce İl Tarım ve Orman Müdürü Esra Uzun, Çilimli İlçesi Alacamescit Köyünde bulunan kırsal kalkınma yatırımlarından faydalanan modern süt sığırı işletmesini ziyaret etti. Esra Uzun, Çilimli İlçe Tarım ve Orman Müdürü Aydın Koca ve işletme yetkililerinden örnek süt işletmesi özelliğini gösteren büyükbaş işletmesi hakkında bilgi aldı.Tarım ve Orman Müdürü Esra Uzun, Düzce’de süt sığırcılık işletmelerinin önemli bir yeri olduğunu belirterek “Süt işletmesinin temel amacı süt üretimi olmakla birlikte, doğan dişi hayvan materyali ile damızlık işletmesi ile doğan erkek hayvan materyalinin besi materyali olarak kullanılıyor olması da bu işletmelerin önemini arttırmaktadır. İlimizde yüksek verim elde etmek amacıyla, ıslah özellikleri iyileştirilmiş hayvanları en ileri yöntemlerle bakıp besleyerek verimli hayvancılık örneği olan işletmede 665 baş sığır cinsi hayvan bulunmakta olup, bunlardan 225 başı sağmaldır ve günlük 5 ton süt üretilmektedir. Süt ve süt ürünleri sanayisine hammadde sağlayarak bölgemizde kalkınmaya yardımcı olmakta, istihdamı artırmakta ve diğer yetiştiricilere örnek olunması gibi önemli ekonomik fonksiyonlara sahip bir işletmedir” dedi. Ari İşletme Tarım ve Orman Bakanlığının üretim yapan işletmelere önemli destek Uzun, “Bakanlığımız üretim yapan her işletmeye olduğu gibi söz konusu süt sığırı işletmesine de süt, ari işletme, buzağı desteği gibi destekler vermekte aynı zamanda kırsal kalkınma yatırımlarının ekonomik olarak desteklenmesi dahilinde sabit sağım ünitesi desteği vermiştir. Otomatik sağım ünitesi bulunan işletmelerin böylece hayvan başına ve işletme süt verimleri, süt içerikleri gibi verileri e-ıslah sistemimizde kayıt altına alınmakta böylece elde edilen veriler hayvan ıslahında kullanılarak daha verimli hayvanların kullanılmasına imkan sağlamaktadır. Aynı zamanda ilimizdeki en büyük ari işletme olma özelliği olan işletme Bakanlığımızca uygulanan hastalıktan ari işletmelerin desteklenmesi hayvan sağlığının korunması yanında, kaliteli ve sağlıklı süt üretilmesi ile ülkemiz süt sektörünün Avrupa Birliğine süt ve süt ürünleri ihracatı yapabilmesi için temel teşkil etmektedir. Çiğ sütün perakende olarak satışı ancak ari işletmelerden yapılabilmekte diğer işletmelerin sütleri toplanarak süt işleme tesislerinde işlem görmesinden sonra satışına izin verilebilmekte olup, aynı zamanda ari işletmelerin sütü diğer sütlere göre daha fazla destek almaktadır” ifadelerinde bulundu.
Düzce’nin Çilimli ilçesinde kırsal kalkınma yatırımlarından faydalanan çiftlikte 5 ton süt üretiliyor. İşletme ari işletme olmasından dolayı çiğ sütü perakende olarak satabiliyor.

Düzce İl Tarım ve Orman Müdürü Esra Uzun, Çilimli İlçesi Alacamescit Köyünde bulunan kırsal kalkınma yatırımlarından faydalanan modern süt sığırı işletmesini ziyaret etti. Esra Uzun, Çilimli İlçe Tarım ve Orman Müdürü Aydın Koca ve işletme yetkililerinden örnek süt işletmesi özelliğini gösteren büyükbaş işletmesi hakkında bilgi aldı.Tarım ve Orman Müdürü Esra Uzun, Düzce’de süt sığırcılık işletmelerinin önemli bir yeri olduğunu belirterek “ Süt işletmesinin temel amacı süt üretimi olmakla birlikte, doğan dişi hayvan materyali ile damızlık işletmesi ile doğan erkek hayvan materyalinin besi materyali olarak kullanılıyor olması da bu işletmelerin önemini arttırmaktadır. İlimizde yüksek verim elde etmek amacıyla, ıslah özellikleri iyileştirilmiş hayvanları en ileri yöntemlerle bakıp besleyerek verimli hayvancılık örneği olan işletmede 665 baş sığır cinsi hayvan bulunmakta olup, bunlardan 225 başı sağmaldır ve günlük 5 ton süt üretilmektedir. Süt ve süt ürünleri sanayisine hammadde sağlayarak bölgemizde kalkınmaya yardımcı olmakta, istihdamı artırmakta ve diğer yetiştiricilere örnek olunması gibi önemli ekonomik fonksiyonlara sahip bir işletmedir” dedi.

Ari İşletme
Tarım ve Orman Bakanlığının üretim yapan işletmelere önemli destek Uzun, “Bakanlığımız üretim yapan her işletmeye olduğu gibi söz konusu süt sığırı işletmesine de süt, ari işletme, buzağı desteği gibi destekler vermekte aynı zamanda kırsal kalkınma yatırımlarının ekonomik olarak desteklenmesi dahilinde sabit sağım ünitesi desteği vermiştir. Otomatik sağım ünitesi bulunan işletmelerin böylece hayvan başına ve işletme süt verimleri, süt içerikleri gibi verileri e-ıslah sistemimizde kayıt altına alınmakta böylece elde edilen veriler hayvan ıslahında kullanılarak daha verimli hayvanların kullanılmasına imkan sağlamaktadır. Aynı zamanda ilimizdeki en büyük ari işletme olma özelliği olan işletme Bakanlığımızca uygulanan hastalıktan ari işletmelerin desteklenmesi hayvan sağlığının korunması yanında, kaliteli ve sağlıklı süt üretilmesi ile ülkemiz süt sektörünün Avrupa Birliğine süt ve süt ürünleri ihracatı yapabilmesi için temel teşkil etmektedir. Çiğ sütün perakende olarak satışı ancak ari işletmelerden yapılabilmekte diğer işletmelerin sütleri toplanarak süt işleme tesislerinde işlem görmesinden sonra satışına izin verilebilmekte olup, aynı zamanda ari işletmelerin sütü diğer sütlere göre daha fazla destek almaktadır” ifadelerinde bulundu.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve duzcehurhaber.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.